Още от младежките си години Самюъл се отличава с любознателност, готви се за кариера на живописец и за изучаването й, през 1811 година, е изпратен от родителите си в Европа. През 1813 година Морз представя в „Лондонската кралска академия“ картината „Умиращия Херкулес“, удостоена със златен медал.
Освен живопис, Морз изучава и скулптура, но връщайки се в родината през 1815 година, е принуден да се занимава с портретна живопис, даваща му възможност да работи върху предпочитаните от него исторически картини. През 1825 г. Морз основава в Ню Йорк общество на живописци, което го избира за президент и през 1829 г. го изпраща в Европа, за изучаване на рисувалните школи на Стария континент.
По време на това пътешествие Морз се запознава с Луи Дагер и се заинтригува от откритията в областта на електричеството и галванизацията, което го насочва към изобретяването на телеграфа, оказал се много практичен. През 1836 г. Морз представя телеграфа пред публика. Правителството на САЩ му дава субсидия в размер на 30 000 долара за построяването на пробна телеграфна линия между Вашингтон и Балтимор.
Първото съобщение е изпратено на 24 май 1844 година.
През 1851 г. Германска комисия по устройството на телеграфа, оценява преимуществата на „апарата на Морз“ и той е въведен в Германия за общо използване. През 1858 година Морз получава за своето изобретение 400 000 франка от 10 европейски държави.
Изобретателят умира на 2 април 1872 година в своя дом на 5-та и 22-ра улица в Ню Йорк на 81 годишна възраст. Погребан е в гробището „Грийн Ууд“ в район Бруклин.